• DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO

Na przełomie lutego i marca już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole Dni Języka Ojczystego. W tym roku ich tematem było hasło: „Przysłowia są mądrością narodów.” Organizatorzy (p. Joanna Wideryńska, p. Ewa Brzuchania,
      p. Sylwia Kuliś i p. Beata Stępień) przygotowali dla wszystkich uczniów zajęcia, na których poznali oni niektóre polskie przysłowia i ich znaczenie. Zajęcia uatrakcyjniły scenki, nawiązujące do znanych przysłów, odegrane przez uczniów klasy Vb. Gimnazjaliści zdobyli także wiedzę o tym, czym przysłowia różnią się od sentencji i frazeologizmów.

W ramach Dni Języka odbyły się trzy konkursy: plastyczny - na ilustrację wybranego przysłowia, literacki - na opowiadanie, którego pointą było przysłowie „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” oraz turniej dla reprezentacji klas gimnazjalnych „Czy znasz polskie przysłowia?” Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas Dni Języka nauczyciele-bibliotekarze zorganizowali konkurs dla klas III PSP „Zostań mistrzem pięknego czytania”.

Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na czystość naszego języka ojczystego i uwrażliwienie na jego piękno. A piękno najpełniej wyraża się w poezji. Dlatego też uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniu poetyckim, na którym zaprezentowano wiersze i piosenki o miłości polskich poetów i tekściarzy.

Na apelach podsumowujących obchody Dni Języka Ojczystego wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrodzono laureatów konkursów.

• W konkursie literackim I miejsce wśród uczniów PSP zajęła Lidia Bober, a wśród uczniów PG – Kinga Siedlecka
      • W konkursie plastycznym I miejsce w klasach „0”, I – III zajęli ex aequo: Wiktoria Ozga i Nadia Strzebiecka, w klasach IV – VI – Bartłomiej Paradziński, a w klasach gimnazjalnych – Natasza Chrostowska
      • Mistrzem pięknego czytania została Julia Piotrowska z III b.
      • W turnieju językowym „Czy znasz polskie przysłowia?” zwyciężyła reprezentacja klasy IIBg.