• AKCJE EKOLOGICZNE

    • ŚNIADANIE DAJE MOC

      W dniu 8 listopada uczniowie klasy IIb wraz z panią Iwoną Machurą przygotowali pyszny i zdrowy posiłek w ramach akcji "Śniadanie daje moc"na który zaprosili Panią Wicedyrektor Mariolę Kurowską.
            
      Klasa Ic zaś wraz z panią Elżbietą Grzywaczewską przygotowała przepyszne i zdrowe śniadanie, na które zaprosiła Panią Dyrektor Ewę Krysiak-Ciszewską.
               

      OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA

      W dniu 21 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się happening poświęcony szkodliwości palenia. Klasy VI PSP i I-III PG przygotowały plakaty i transparenty mające przestrzegać przed nikotyną. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
      Tematyka spotkania była następująca:
      1. Palenie a zdrowie.
      2. Nowe narkotyki-realne zagrożenie czyli "dopalacze".
      3. Emisja filmu edukacyjnego.
      Organizatorami akcji były panie: Katarzyna Wojtala i Marzena Rak.

             


      TYDZIEŃ CHLEBA NA ZAKWASIE
       

      W dniach 18-22 listopada 2013r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 2 w Radomsku odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiej akcji  „Tydzień chleba na zakwasie”. Była ona okazją do nauki o wyższości  chleba tradycyjnego nad pieczywem białym poprzez zabawę i ciekawe formy dydaktyczne.

      Uczniowie wzięli udział w konkursach:

      - prezentacja multimedialna o historii chleba dla uczniów klas I-III gimnazjum;

      - komiks o powstawaniu chleba na zakwasie dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej;

      - reklama telewizyjna promująca pieczywo na zakwasie dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i klas I-III gimnazjum.

      W ramach działań promujących zdrowy chleb odbył się również wykład prowadzony przez Pana Michała Skalika z CKR w Dobryszycach na temat walorów zdrowotnych pieczywa na zakwasie, a także wycieczka uczniów klasy VI b do  radomszczańskiej piekarni („Zorza”).

      Dnia 22 listopada 2013r. odbyło się podsumowanie akcji, w którym wzięli udział goście z Łódzkiego Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Łodzi, którzy byli sponsorami nagród dla laureatów konkursów.

      Przygotowano również degustację chleba wypiekanego na zakwasie, pochodzącego z piekarni „Zorza” przy ul. Łokietka w Radomsku, a także samodzielnie upieczonego przez uczniów w domu.

      Koordynatorami ogólnopolskiej akcji w szkole były panie: Agnieszka Gregorek-Szyszka, Magdalena Poteralska, Małgorzata Starostecka.  


                      

      Jesienne sałatki w klasie 3a
          

      Uczniowie z klasy 1b poznawali właściwości zdrowotne suszonych owoców.

         


      Wszyscy doskonale wiemy, że tradycyjne potrawy wigilijne bywają ciężkostrawne, więc nie zawsze się po nich dobrze czujemy. Uczniowie klas IIa i IIc PG nr 4 w Radomsku zadbali o to, aby na ich wigilijnych klasowych stołach, oprócz tradycyjnych polskich potraw, pojawiły się produkty uznawane za zdrowe. Nawiązali więc współpracę z firmą Kupiec, która nieodpłatnie przekazała chleb chrupki, macę, wafle ryżowe, podpłomyki i owsianki. Z pomocą rodziców uczniowie przygotowali pyszne i zdrowe kanapki, wzbogacając je ekologicznymi warzywami. Tak przygotowane potrawy na pewno dostarczyły odpowiednią porcję zdrowia oraz energii.
                                                                                                                 Agnieszka Kubiczek
                                                                                                                Magdalena Karkowska - Gieroń
      Uczniowie, rodzice oraz wychowawcy serdecznie dziękują firmie Kupiec za współpracę i przekazane produkty.
                                                                                         Zdrowych Świąt!

       

             


      KOLOROWO I ZDROWO, CZYLI PYSZNE SOKI W 1B

           
      Kalendarzowa wiosna przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Uczniowie naszej szkoły spędzili ten dzień wesoło, kolorowo i zdrowo.  Na sali gimnastycznej odbyły się spotkania poszczególnych grup wiekowych i każdemu z nich przyświecały ekologiczne hasła. Najmłodsi z klas I - III i oddziału przedszkolnego pod opieką pań wychowawczyń świetnie się bawili wybierając ekologiczną Marzannę, prezentując plakaty o oszczędzaniu energii i śpiewając piosenki. Uczniowie z klas IV - VI mieli za zadanie wystawić krótką scenkę rodzajową, a uczniowie gimnazjum łamali głowy nad tym z czego powinno się składać zdrowe śniadanie. Sezon wiosenny możemy uznać za otwarty :)
                                        

      ZDROWA DWÓJECZKA

      W tym roku nasza szkoła zamierza zrealizować projekt prozdrowotny- „Czas na zdrowie”, który składa się z dwóch etapów: rozgrzewki oraz organizacji festynu zdrowia (14 czerwca-zapraszamy)! Powołaliśmy zespół w składzie: Paulina Jakubowska, Karolina Wolska, Paulina Mrozowska, Mateusz Majcherek, Mateusz Nowak, Konrad Kosmala, Adam Owczarek, Maciej Marczak, Michał Mularczyk, Piotr Szyszka, Kaja Kusek, Angelika Pieśniewska, Justyna Adamczyk, Aleksandra Musiał, Marta Rawicka. Zadaniem „Zdrowej Dwójeczki”, bo tak nazywa się nasz zespół, jest promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej. W naszej szkole będzie wrzało, konkursy, quizy, zawody, a to jeszcze nie wszystko! Zachęcamy wszystkich chętnych do pomocy, z Wami na pewno uda nam się wygrać! Zachęcamy wszystkich chętnych do pomocy, z Wami na pewno uda nam się wygrać! Pozdrawia zespół „Zdrowej Dwójeczki”.

           


      ZDROWE KANAPKI W ŚWIETLICY

      W dniu 10 kwietnia 2014 r. wychowankowie świetlicy rozmawiali na temat zdrowego stylu życia i przyrządzali pyszne, zdrowe kanapki. Na początek poznali jak wygląda piramida zdrowego żywienia i mogli porównać z nią własny jadłospis. Poznali również wierszyk S. Karaszewskiego "Dla każdego coś zdrowego". Na koniec zaś mieli za zadanie stworzyć własną kanapkę, nazwać ją śmiesznym imieniem i oczywiście zjeść. Gościem specjalnym kanapkowego spotkania była pani wicedyrektor Mariola Kurowska, a przygotowała je pani Katarzyna Gonera-Bartnik

           
       

      ZDROWE ŚNIADANIE WIELKANOCNE

      W dniu 15 i 16 kwietnia 2014 r. w klasach Ib, II b i IIIb odbyły się tradycyjne śniadania wielkanocne. Dzieci wraz z wychowawcami: p. Iwoną Machurą, Lidią Pietrzyk i Anną Zatoń rozmawiały o zwyczajach wielkanocnych, pielęgnowanych w ich domach, a także o tym, co powinno znaleźć się na stole i w koszyczku wielkanocnym. Uczniowie zwracali również uwagę na to, że świąteczne potrawy powinny być nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
         
          
         
       

      SPOTKANIE WIELKANOCNE W ŚWIETLICY

      W dniu 16 kwietnia 2014 r. odbyło się przedświąteczne spotkanie dla świetliczaków. Dzieci mogły porozmawiać o tradycjach świątecznych w ich domach, o tym co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym oraz o symbolach Wielkiej Nocy. Na pięknie ustrojonym stole znalazły się takie produkty jak chleb, jaja - symbol życia oraz przysmaki - baby wielkanocne upieczone przez wychowawców świetlicy. Spotkanie przygotowały panie: A. Chwałowska, K. Gonera - Bartnik i D. Rzeszot.
           

      Spotkanie z Panem Pszczelarzem w "zerówce".


             
       

      DZIEŃ ZIEMI

      W dniu 16 maja 2014 r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Ziemi pod hasłem "Zmieniaj nawyki-nie klimat". Dzieci z klas Ib, Va, IIIag, IIIbg i IIIcg przedstawiły montaż słowno-muzyczny, związany z zagadnieniami ekologicznymi. Imprezę przygotowały panie: Alina Chmielewska, Lidia Pietrzyk, Zofia Proszowska i Małgorzata Starostecka.

                             



      DNI PROFILAKTYKI

      W dniach 19 – 23 maja 2014 roku trwały SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI. W tym roku ich hasło brzmiało: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Dla uczniów wszystkich klas organizatorzy przygotowali zajęcia o tematyce prozdrowotnej. Uczniowie klas „0”, I – III PSP obejrzeli cztery zabawne scenki Kabaretu „Horrorek”, przygotowane przez uczniów klasy IVb pod kierunkiem pani Ewy Brzuchani i uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Joannę Wideryńską, na których rozważali, jak należy się odżywiać, jak spędzać wolny czas, ile spać i jak często i czym się myć, by zdrowym być. Uczniowie klas czwartych i piątych, oprócz obejrzenia scenek, sprawdzili swą wiedzę na temat zasad zdrowego stylu życia. W quizach zwyciężyły klasy IVa i Vb. Szóstoklasiści  wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią psycholog Dorotę Laks na temat zaburzeń odżywiania i związanych z nimi chorób; dowiedzieli się wiele o anoreksji i bulimii. Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w zajęciach poświęconych szeroko rozumianej higienie życia. Dyskutowali o higienie osobistej, o radzeniu sobie ze stresem i presją środowiska, o nałogach, dopalaczach i zagrożeniach płynących z sieci. Zajęcia prowadzili: pani Alina Chmielewska, pani Katarzyna Wojtala, pani psycholog Dorota Laks i pan pedagog Wojciech Koniarski. 

                         

       

      MLEKO W SZKOLE

      W dniu 26 maja 2014 r. po raz ostatni przyjechał do naszej szkoły transport kartoników mleka.  PSP nr 2 bierze udział w programie „Mleko w szkole” , którego celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Przez cały rok szkolny wychowawcy klas oraz wychowawcy świetlicy zachęcali uczniów PSP nr 2 do picia mleka. Nasze dzieciaki dobrze wiedzą, że mleko jest zdrowe i warto je pić. Znakomicie gasi pragnienie po przerwie oraz zapewnia komplet witamin potrzebnych właściwego rozwoju. Uczniowie wykonali również plakaty podsumowujące tegoroczną akcję "Mleka w szkole".

            
        

       

      SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA W ŚWIETLICY

      W dniu 2 czerwca 2014 r. w świetlicy szkolnej odbył się Sportowy Dzień Dziecka. Nasi uczniowie brali udział w wesołych konkurencjach sportowych, takich jak: wyścigi z piłeczką na łyżce, slalom pomiędzy pachołkami, jedzenie jabłka na czas oraz rzut woreczkiem do celu. Na zwycięzców i kibiców czekały zdrowe i smaczne niespodzianki: pyszne owoce i zdrowe soki owocowe.
      Imprezę przygotowały panie: A. Chwałowska, K. Gonera-Bartnik i D. Rzeszot.

                       

       

      MÓJ WYMARZONY SZKOLNY OGRÓD

      Nasza szkoła stara się o certyfikat Zielonej Flagi. W ramach tej akcji dzieci z PSP nr 2 wykonały projekty swojego wymarzonego szkolnego ogródka. Na ścianie zawisły bajecznie kolorowe rysunki, cieszące nasze oczy.

        

      PROJEKT EDUKACYJNY

      Nasza szkoła jest szkołą promującą zdrowie, a jak wiadomo zdrowie nieodłącznie wiąże się ze sportem. W
       dniu 10 czerwca 2014 r. mieliśmy okazję wziąć udział w projekcie edukacyjnym poświęconym dziedzinie sportu, jaką jest Nordic Walking. Uczniowie z klasy IIbg wraz z opiekunami-panią Ewą Kępą i panem Krzysztofem Chmielarzem przedstawili nam swoje doświadczenia w marszu z kijkami. Chłopcy opowiadali o tym, jak uprawiać ten sport, by przynosił nam korzyści oraz przedstawili filmowe podsumowanie swoich doświadczeń. "Kijkami" zainteresowali Panią Dyrektor Ewę Krysiak-Ciszewską oraz zgromadzonych gości-rodziców i nauczycieli. 

                     
       

      10 czerwca uczniowie  klasy III A z Publicznej Szkoły Podstawowej nr w Radomsku, placówki należącej do sieci szkół promujących zdrowie wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Dobrowolską oraz panią Krystyną Wódką wzięli udział w imprezie rekreacyjnej o charakterze edukacyjnym, promującej zdrowe odżywianie i aktywny sposób spędzania czasu.

                  Impreza o zasięgu wojewódzkim odbyła się na Stadionie KS Metalowiec w Łodzi, zorganizowana została przez Agencję Rynku Rolnego pod hasłem „Warzywo i owoc to moja super- moc”.

      Uczniowie zdobywali wiedzę na temat korzyści płynących ze spożywania mleka, warzyw i owoców. Dzieci  miały również okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne oraz sportowe realizując zadania w czterech strefach: bananowej - rekreacyjnej, brzoskwiniowej - kulinarnej, marchewkowej- sportowej i ogórkowej - ruchowej. Otrzymali także atrakcyjne upominki ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego.

                  Przygotowując się do wyjazdu na w/w spartakiadę ułożyliśmy tekst piosenki promującej zdrowe odżywianie w naszej szkole pt. „Zdrowa Szkoła”. Mamy nadzieję, że zarówno udział w imprezie, jak i wszystkie działania podejmowane w trosce o zdrowie przyniosą pozytywne rezultaty – uśmiech i krzepa naszych uczniów.

                          



      Uczniowie klasy III cg - Hubert Kowalczyk i Bartosz Rusin oraz uczeń klasy I ag - Michał Rusin zajęli I miejsce w międzyszkolnym konkursie profilaktycznym "Uprawiam sport - jestem wolny od nałogów" w ramach "Międzyszkolnej Olimpiady Młodzieży", który odbył się w ZSG nr 4 w Radomsku w dniu 12 czerwca 2014 r. Uczestnicy mieli za zadanie nakręcić film w jednym z popularnych formatów: avi, mpeg, mp4, propagujący aktywność fizyczną jako alternatywę dla środków psychoaktywnych, zachęcający do prowadzenia zdrowego stylu życia i zwiększający świadomośc młodzieży dotyczącą podejmowanych decyzji zdrowotnych.

      WIZYTA PSZCZELARZA W IB
                




      W roku szkolnym 2014/2015 przystąpiliśmy do programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła"

      CERTYFIKAT ZIELONA FLAGA

       16 września 2014 r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju przyznała naszej szkole certyfikat Zielona Flaga za działalność ekologiczną. 29 września 2014 roku w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia przedstawicielom szkół certyfikatów ekologicznej szkoły. W imieniu szkoły odbierały go: Pani Dyrektor Ewa Krysiak-Ciszewska i Pani Alina Chmielewska - koordynator programu. „Zielona Flaga" jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 58 krajów całego świata. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania Zielonej Flagi. W programie „Szkoły dla Ekorozwoju” bierzemy udział od 2 lat. Realizujemy szereg projektów proekologicznych, poprzez które  stajemy się obrońcami środowiska naturalnego, między innymi: należymy do wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, realizujemy zbiórkę elektrośmieci, makulatury, baterii i innych odpadów, bierzemy udział w programie aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola” i współpracujemy z leśnikami i kołami łowieckimi oraz realizujemy program „Ratujmy pszczoły” wspólnie z radomszczańskimi pszczelarzami. Założyliśmy również ogródek szkolny w ramach projektu „Przyszkolne tereny zielone”, którego pielęgnacją zajmują się sami uczniowie. Od lat uczniowie gimnazjum są finalistami i laureatami Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno-Regionalnego.
          

      WYCIECZKA ROWEROWA DO KLEKOWCA

      Nasi uczniowie wybrali się na wycieczkę rowerową do Klekowca. Oto jej program:

      1/ Prelekcja myśliwych na temat idei łowiectwa i znaczenia działalności kół łowieckich w zachowaniu różnorodności biologicznej lasów i pól.Inauguracja nowego cyklu programu "Ożywić Pola" pod patronatem Łowca Polskiego.
      2/Zbieranie żołędzi w celu wykorzystania ich podczas zimowego dokarmiania zwierzyny leśnej.
      3/ Obserwacja śladów życia i działalności zwierząt w remizach śródpolnych.

      4/ Poczęstunek.
        

      OŻYWIĆ POLA

      26 września 2014 r. znów odbyliśmy zajęcia w remizach śródpolowych w ramach programu "Ożywić pola". Tym razem za osiedlem "Miłaczki" zaobserwowaliśmy nory lisie, ślady dzików na polu oraz stadka saren. Nasz opiekun - pan Zygmunt Wszelaki z Koła Bażant opowiedział nam o życiu zwierząt, ich zwyczajach a także o tym jakie straty ich działalność powoduje w gospodarstwach rolnych. Odwiedziliśmy także zdewastowane przez dziki pola kukurydzy. Ostatnim punktem rowerowej wycieczki było gospodarstwo sadownicze pana Wojciecha Kidawskiego, który opowiedział nam o trudach prowadzenia takiej działalności.

                     
       

      2 EDYCJA PROGRAMU EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNEGO CHROŃ DZIECIĘCE UŚMIECHY

      Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. 80% dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę, a 18% w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty - próchnicę ma 40% dzieci w wieku do 6 lat i aż 80% dzieci w wieku do 12 lat.
      Od 30 września 2014 r. w PSP nr 2 rozpoczyna się bezpłatny ogólnopolski program edukacyjno-profilaktyczny "Chroń dziecięce uśmiechy" zorganizowany przez PCK we współpracy z Wrigley Poland pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Jest to program, którego celem jest budowanie świadomości wśród najmłodszych, dotyczącej tego, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
      Edukacja - I faza projektu - W tej części uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli lub wolontariuszy PCK. 
      Profilaktyka - II faza projektu - Uczniowie uczestniczą w przeglądzie jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym na ul. A. Krajowej u pani Marioli Gaik.
      Zestawienie - III faza projektu Rodzice otrzymują informację zwrotną o stanie uzębienia dziecka. 
      W akcji zaplanowano udział 691 dzieci z 2 szkół - ZSG nr 1 i ZSG nr 2 w Radomsku.

       

           
       

      WYPRAWA DO PASIEKI

      W dniu 16 października 2014 r. uczniowie klasy IA wybrali się na wycieczkę do pasieki na Klekowcu. Dzieci mogły zobaczyć w jakich warunkach żyją pszczoły i jak wytwarzają miód, mogły również skosztować tego zdrowego przysmaku. 
              

       

      III EDYCJA BIEGU NA ORIENTACJĘ

       

      Bieg na Orientację organizowany przed I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku to impreza, która na dobre wpisała się w kalendarz wydarzeń prozdrowotnych w powiecie radomszczańskim. III edycja tego przedsięwzięcia, która odbyła się 16 października 2014 roku, miała na celu promocję zdrowego trybu życia i praktycznych umiejętności poruszania się w terenie leśnym, krzewienie kultury fizycznej w zgodzie z naturą, poszerzanie wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego i w końcu poznanie historii regionu. 

      Jak co roku instytucją wspierającą i współorganizatorem było Nadleśnictwo Radomsko, na terenie, którego odbył się BnO. Wartym nadmienienia jest fakt, iż honorowy patronat nad imprezą objął w tym roku Starosta Powiatu Radomszczańskiego – Pan Robert Zakrzewski. W organizację biegu byli zaangażowani także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku oraz służby medyczne Falck Medycyna, które wykorzystując specjalistyczny sprzęt ratowniczy zainscenizowały spektakularną akcję niesienia pomocy ofiarom wypadku samochodowego. 

      Zgodnie z koncepcją BnO, trzyosobowe, koedukacyjne patrole młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z radomszczańskich szkół miały za zadanie odszukanie w terenie leśnym kilkunastu punktów oznaczonych na ich mapach, a jednocześnie pokonanie trasy o długości 6-10 kilometrów. Dodatkowo, na każdym z odszukanych punktów, zawodnicy musieli odpowiedzieć na kilka pytań z zakresu wiedzy o regionie radomszczańskim. Tuż po powrocie, patrole miały do wykonania praktyczne zadania z zakresu ratownictwa medycznego, m.in. dotyczące pomocy rannemu w przypadku złamania, oparzenia, zadławienia, itp.; jak również resuscytacji dorosłego i  dziecka. Po tak intensywnym wysiłku, na zawodników czekała gorąca grochówka i grillowane kiełbaski. 

      III edycja Biegu na Orientację okazała się być znakomitą okazją do rywalizacji międzyszkolnej według zasad fair play. Był to również dla uczestników świetny czas na zapoznanie się z walorami przyrodniczymi ziemi radomszczańskiej, jak również okazja do zmierzenia się z sytuacją niesienia pomocy w nagłych przypadkach. Zawodnicy wynieśli z uczestnictwa bardzo dobre wrażenia, bagaż doświadczeń, a przede wszystkim dobrą zabawę. Dzięki wsparciu licznych sponsorów, patrona, instytucji wspomagających, każdy opuścił Podświerk nagrodzony. Dodatkowo, uczestnicy, którzy zajęli odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsca otrzymali pakiety prezentowe zawierające karnety na siłownię, basen, bony upominkowe do fryzjera, kosmetyczki, szkoły jazdy, sprzęt komputerowy i multimedialny, książki, albumy i inne. 

      Reasumując, dobry odbiór wydarzenia potwierdza zasadność kontynuacji tego przedsięwzięcia za rok. Dzięki ewaluacji tej imprezy i uwagom analityczno-krytycznym z ust uczestników i ich opiekunów, wiemy jaki obrać kierunek, aby IV edycja BnO była jeszcze ciekawsza i bardziej atrakcyjna. 
      Nasza drużyna w składzie: Iskrzyński Dominik, Kołodziejska Anna i Rudawski Szymon zajęli II miejsce wśród uczniów gimnazjalnych. Gratulujemy!
         

      ŚNIADANIE DAJE MOC

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym nasza szkoła bierze udział od kilku lat. W dniu 7 listopada 2014 r. wspólne zdrowe śniadanie zorganizowały: oddział przedszkolny i klasy I - III wraz z wychowawcami i rodzicami. Dzieci również mogły obejrzeć prezentację multimedialną "Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie" przygotowaną przez wychowawców świetlicy A. Chwałowską i D. Rzeszot. Oto fotorelacja z tego dnia:
      Prezentacja multimedialna
          

      Klasa Ib z p. A. Zatoń wzięła udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały na talerzach zdrowe produkty: warzywa, owoce, nabiał, pieczywo, wędliny. Tata Filipa ślicznie udekorował nasze talerze. Mama Wiktorii i Artura ustawiły i nakryły stoły. Potem odbył się konkurs na najśliczniejszą kanapkę. Trudno było wybrać pierwsze miejsce, bo wszystkie wyglądały smakowicie. Po śniadaniu uczniowie posprzątali i wrócili do pisania literek i nauki. Śniadanie dało nam moc!
                 

      Przepyszne, a przede wszystkim zdrowe śniadanka przygotowały również klasy I a z p. M. Rembiasz, I c z p. M. Dobrowolską, II a z p. G. Tomalską, II b z p. L. Pietrzyk II c z p. E. Grzywaczewską i III b z p. I. Machurą. Kolorowe stoły kusiły smakowitościami pełnymi witamin. Gościem na śniadaniach była również Pani Dyrektor Ewa Krysiak - Ciszewska, która zachęcała dzieci do jedzenia warzyw i owoców. 
              
                        
                          

      Oddział przedszkolny również przystąpił do programu "Śniadanie daje moc". Przez ostatnich kilka tygodni przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia. Poznaliśmy 12 zasad zdrowego odżywiania i przedstawiliśmy je na plakacie:

      Wykonaliśmy kilka ciekawych doświadczeń:
        

      Spotkaliśmy się również z panią pielęgniarką, która zapoznała nas z piramidą zdrowego żywienia:


       

      W dniu 7 listopada po prezentacji multimedialnej w świetlicy uczniowie oddziału przedszkolnego zaprezentowali "Rymowanki-zachęcanki o jedzeniu" oraz zaśpiewali kilka piosenek. Po prezentacji umyliśmy rączki i przystapiliśmy do przygotowywania zdrowego śniadania. Każde dziecko sporządziło dla siebie kanapkę, której nadało interesującą nazwę. A oto niektóre z nich: "wulkan", "kanapkożerca", "wampirek", "Scooby-Doo", "Monika", "gwiazdka", "przysmak Oskara" itd. Kanapki smakowały wyśmienicie, dziękujemy mamom za pomoc w przygotowaniu naszego śniadania.
           
       

      Dnia 2 grudnia 2014 r. uczniowie klasy II b w ramach edukacji przyrodniczej i spolecznej poznawali pracę weterynarza. W tym celu wybrali się z wychowawcą p. Lidią Pietrzyk do Lecznicy dla zwierząt przy ul. Wilsona aby przyjrzeć się pracy lekarzy. Uczniowie zostali serdecznie przywitani przez panią Karolinę Łapetę - lekarza weterynarii tamtejszej lecznicy. Pani doktor oprowadziła uczniów po wszystkich salach lecznicy, omawiając i pokazując ciekawe przedmioty i przyrządy, jednal najciekawsza okazała się sala zabiegowo - operacyjna. Drugoklasisci byli do wycieczki dobrze przygotowani, bo przeprowadzili z lekarzem wywiad zadając pytania dotyczące pracy lekarza, chorób zwierząt i narzędzi używanych w gabinecie. Uczniowie byli też świadkami udzielonej przez panią doktor pomocy dwóm psom, które przeszły niedawno zabiegi chirurgiczne. Wycieczka i spotkanie z lekarzem weterynarii okazały się ciekawą lekcją przyrody, którą na pewno na długo zapamiętają.

               

       

      WOJEWÓDZKA OLIMPIADA WIEDZY O RACJONALNYM ŻYWIENIU

      18 listopada 2014 r. dwoje uczniów Weronika Szulc i Piotr Szyszka z klasy 3 ag wzięło udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu - etap powiatowy w Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomsku. Natomiast do finału etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Weronika Szulc, która 16 grudnia 2014 r. pisała test w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi pod patronatem i we współpracy z Agencją Rynku Rolnego. Test dotyczył zdrowego stylu życia, w tym zasad prawidłowego żywienia. Uczniów przygotowały p. A. Gregorek - Szyszka i p. M. Poteralska.  
      się III Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu 
      się III Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu
      się III Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu
       

       

      WIGILIA PSZCZELARZY

      Dnia 19 grudnia 2014 roku w naszej szkole, w świetlicy szkolnej, spotkali się na spotkaniu wigilijnym pszczelarze z powiatu radomszczańskiego. Przy świątecznie udekorowanych stołach zastawionych apetycznymi ciastami, owocami i słodyczami, w blasku świec, składali sobie świąteczne życzenia, a potem wymieniali doświadczeniami z pracy w swoich pasiekach. Szczególnym punktem spotkania było przedstawienie „U pszczelarza przed świętami”, przygotowane przez uczniów z klasy Vb pod kierunkiem pani Ewy Brzuchani i Joanny Wideryńskiej. O dekoracje do przedstawienia zatroszczyła się pani Agnieszka Gregorek-Szyszka. Przedstawienie bardzo się podobało. Młodzi wykonawcy zostali pochwaleni przez pszczelarzy za duży zasób wiedzy o życiu pszczół i o walorach miodu.
        

      Zdrowe śniadanko w 5 a


       

      WYPRAWA DO SCHRONISKA

      W dniu 30 stycznia 2015 r. uczniowie szkolnego Klubu Animals wybrali się do Radomszczańskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W bieżącej akcji udało się zgromadzić ponad 100 kg suchej karmy, którą przekazano radomszczańskiemu schronisku. W czasie pobytu w schronisku uczniowie poznali zasady funkcjonowania obiektu oraz odwiedzili przebywające tam bezdomne zwierzęta.
          

      BEZPIECZNE FERIE 2015

      Ferie zimowe tuż tuż... Ważne, aby były wesołe i bezpieczne. Jak co roku przypominamy Wam podstawowe zasady bezpieczeństwa, abyście cali i zdrowi wrócili do nas po feriach. 
      Akcję "Bezpieczne ferie rozpoczeliśmy oplakatowaniem parteru - na drzwiach sal lekcyjnych zawisły plakaty z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Do akcji przyłączyły się klasy I - III i oddział przedszkolny. W świetlicy dzieciaki mogły obejrzeć prezentację multimedialną "Bezpieczna droga z radami Spongeboba".
      Klasa II b na zajęciach plastycznych również wykonała plakaty pt. "Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?" Wcześniej dzieci na lekcjach rozmawiały o tym jak uratować życie osobie, która np. złamała nogę, wpadła do jeziora lub straciła przytomność. Uczniowie odgrywali scenki dramowe, wykorzystując wiadomości z ratownictwa medycznego. Na koniec przypominali numery telefonów alarmowych 999, 998, 997 i 112 i odgrywały scenki w zabawie "Wzywam pomoc". 
      W dniu 30 stycznia 2015 r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów w czasie ferii odbył się apel porządkowy. Nie zabrakło wspólnie śpiewanych piosenek o tematyce zimowej. Jednak najważniejszym punktem apelu było przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw. Do zobaczenia po feriach, wracajcie cali, zdrowi i wypoczęci!!!

                                   
      ZDROWE ŚNIADANIE WIELKANOCNE W KLASIE 6 A

        
       

      KONKURS PLASTYCZNO-EKOLOGICZNY COŚ Z NICZEGO

      W trosce o środowisko naturalne oddział przedszkolny z ZSG nr 2 w Radomsku zorganizował konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej pod hasłem „Coś z niczego”. Celem konkursu było pokazanie że odpady można wykorzystać jako tworzywo artystyczne, uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne oraz zmotywowanie dzieci do działań ekologicznych, Przedmiotem konkursu było wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych w sposób bezpieczny dla użytkownika, dowolną techniką plastyczną i artystyczną, z wykorzystaniem m. in. makulatury, tektury, butelek, nakrętek, puszek, pudełek itp.
      W konkursie udział wzięli:
      Julia Antczak
      Maja Bartnik
      Milena Gawlik
      Antoni Kuliś
      Anna Szewczyk
      Kacper Wieczorek
      Adam Wilk
      Milena Wyczólkowska
      Z konkursowych prac powstała piękna wystawa, którą można podziwiać w głównym holu szkoły.
         

      KONKURS PROMYK ZDROWIA

      W dniu 30 kwietnia 2015 r. klasa IIb PSP nr 2 wzięła udział w quizie prozdrowotnym "Promyk zdrowia". Na rozgrzewkę obejrzeli filmy edukacyjne pt. "Higiena", "Manifest na drugie śniadanie" i "Wytańcz witaminy", podczas których mieli okazję poćwiczyć razem z bohaterem filmu. Następnie musieli odpowiedzieć na pytania z quizu, na które złożyły się zagadki, układanie zdrowego jadłospisu, znajomość zdrowego stylu życia, itp. Na koniec na dzieci czekał pyszny i zdrowy poczęstunek złożony z owoców i warzyw. Imprezę przygotowały nauczyciele świetlicy - panie: A. Chwałowska, M. Poteralska, D. Rzeszot i J. Wilk przy współpracy z p. L. Pietrzyk.

                  

       

      EKOLOGICZNA WYCIECZKA GIMNAZJALISTÓW

      W dniu 14 maja 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce ekologicznej do sortowni odpadów "Jadwinówka" oraz kopalni i elektrowni węgla brunatnego "Bełchatów, gdzie mieli możliwość obejrzenia wyjątkowej interaktywnej wystawy PGE - Giganty Mocy.

      Celem wycieczki było:

      • zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania sortowni odpadów i korzyściom jakie płyną z segregowania odpadów;
      • poznanie zasad funkcjonowania elektrowni Bełchatów;
      • poznanie skutków działalności odkrywkowej kopalni węgla na środowisko naturalne.
                               
      • DZIEŃ ZIEMI

        Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przygotowane zostały przez uczniów klas 2 ag i 2 cg w ramach projektu edukacyjnego. Hasło tych obchodów: "Z energią zmienimy źródła" posłużyło do przygotowania  prezentacji multimedialnej oraz inscenizacji dotyczących odnawialnych źródeł energii.
        W ramach tej uroczystości uczniowie przygotowali również quiz przyrodniczy, przeznaczony dla zaproszonych uczniów. Równolegle do obchodów w szkole, grupa uczniow przeprowadziła pikietę ekologicznej ulicami miasta. 
        Opiekę nad działaniami uczniów sprawowały A. Chmielewska, M. Starostecka i Z. Proszowska.
                    

        RAJD ROWEROWY I DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

        10 czerwca 2015 r.odbył się Międzygimnazjalny Rajd Rowerowy "Jestem częścią przyrody". Dzień ten był w naszej szkole Dniem bez Samochodu. Organizacją Rajdu zajęli się nauczyciele ZSG nr 2 w Radomsku. W rajdzie wzięli udział uczniowie z czterech radomszczańskich zespołów szkolno-gimnazjalnych. Trasa rajdu prowadziła przez ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Strzałków, zaś punktem docelowym była siedziba Koła Łowieckiego "Bażant" w Klekowcu. W czasie rajdu uczniowie odpowiedzieli na pytania dotyczące form ochrony przyrody, zdrowego odżywiania a także wykazali się sprawnością fizyczną podczas konkurencji sportowych.
                 

         

        FESTYN RODZINNY JESTEŚMY JEDNĄ RODZINĄ - RAZEM, AKTYWNIE, ZDROWO

        Dnia 13 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny „Jesteśmy jedną rodziną – razem, aktywnie,  zdrowo”. Jak zawsze przy okazji wspólnych spotkań zachęcaliśmy wszystkich do aktywnego
        i zdrowego życia. Tradycyjnie dopisała nam piękna pogoda, a słońce towarzyszyło przez cały dzień. Imprezę otworzyła Pani Dyrektor Ewa Krysiak – Ciszewska, której towarzyszył Ksiądz Proboszcz Senior - Stanisław Sikora.Czas między godziną 12 a 17 minął wszystkim miło i sympatycznie. Program Festynu pełen atrakcji dla małych
        i dużych przyciągnął uczniów, absolwentów, ich rodziców i innych gości. Stoiska pełne smakołyków kusiły pysznymi sałatkami, mięsiwem z grilla, domowymi wypiekami, goframi, muffinkami, napojami chłodzącymi
        i lodami oraz zdrowymi i smacznymi wyrobami z radomszczańskiej OSM. Po posileniu się każdy miał okazję do zabawy m. in. na dmuchańcach, eurobungee, gumowym rodeo czy w grach i zabawach taneczno-ruchowych przed sceną, rozegrano również mecze piłki nożnej i siatkowej. Przygotowano również stoiska z własnoręcznie wykonaną biżuterią, malowania twarzy, a piękne kwiaty można było zakupić w „Zielonym Ogrodzie”. Swój namiot miał również nasz szkolny oddział PCK. Chętni mogli w specjalnym punkcie sprawdzić poziom ciśnienia oraz poddać się profesjonalnemu masażowi leczniczemu w gabinecie lekarskim. Wielką atrakcją był wóz strażacki z załogą oraz możliwość zanurzenia w puszystej pianie. Zgromadzeni goście mogli zerknąć również na występy swoich pociech. Pierwszaki zaprezentowały program „Owoce i warzywa to moja super moc”, oddział przedszkolny przedstawił inscenizację „Bezpiecznie bawimy się latem”, zobaczyliśmy również tańce integracyjne „Belgijka” i „Zorba”, program „Jedziemy na majówkę”, przedstawienia „Krótka bajeczka
        o zdrowiu” i „Łaa! Straszydła” oraz filmik „Czego nie wiedzą dziewczyny, czego nie wiedzą chłopaki”. Podziwialiśmy również młodych artystów wykonujących utwory muzyczne, także w języku angielskim, uczniów recytujących wiersze, a nawet tancerzy prezentujących taniec towarzyski.

        Wszyscy świetnie się bawili, a o godz. 17.00 rozpoczęło się losowanie nagród, czyli to na co czekali wszyscy, którzy wylosowali coś w „Namiocie pełnym niespodzianek”.

        Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i dzieciom za pracę włożoną
        w zorganizowanie Festynu.

        Szczególne podziękowania składamy naszym darczyńcom:

        Es Bank Bank Spółdzielczy w Radomsku; Jan Trajdos PHU „Tarmex” w Radomsku; Firma Handlowo – Usługowa „DOBAJ” w Radomsku;

         

         

         

        • Hurtownia Owoców „CYTRUS” w Radomsku;
        • Marek Wolamin Firma „Złota Kurka” w Radomsku;
        • Piekarnia Zbigniew Łyczko w Radomsku;
        • Kwiaciarnia Danuta Herczyk w Radomsku;
        • Szkółka Roślin Ozdobnych „Dąbrówka” w Radomsku;
        • Jagoda Turlejska Kwiaciarnia „JAGODA” w Radomsku;
        • Produkcja Mięsa i Wędlin „Szwedzik” w Radomsku;
        • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Andrzej Gaik w Niedośpielinie;
        • Andrzej Kulawiak Firma „MARTA” w Radomsku;
        • Piotr Skalski PPUH „Despol Technik” w Radomsku;
        • Andrzej Ciszewski Firma „AUGUSTO TOPAZ” w Radomsku;
        • Ciastkarstwo Dariusz Bednarczyk w Radomsku;
        • Jolanta i Grzegorz Wachowie Firma „MARIO” w Radomsku;
        • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku;
        • Firma „Basteks” w Radomsku;
        • Hurtownia Papiernicza „Milo” w Radomsku;
        • Radosław Gałwa Wytwarzanie Oklein i Obłogów Stolarskich w Radomsku;
        • Ilona Flaszka Fotograficzne Studio „Foto Fokus” w Radomsku;
        • Producent Styropianu Barda Justyr;
        • Firma Odzieżowa „Magda” Barbara Lipińska 
        • Wanda Trzeciak Hurtownia „WANDA” AGD w Radomsku;
        • Bogusław Wlaźlak Firma „EWA” w Radomsku;
        • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku;
        • Jerzy Kubik Firma „Elektroinstal” w Radomsku;
        • Grupa Edukacyjna Kielce;
        • Firma „Ball Packaging Europe” Sp. z o.o. w Radomsku;
        • Firma „Cemex” Polska Sp. z o.o. oddział w Rudnikach k/Częstochowy;
        • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku;
        • PZU S.A. oddział w Częstochowie;
        • Poczta Polska
        • Europet Rade Producent Kebabu  w Sulmierzycach;
        • Hurtownia Papiernicza Anna Kaczmarek;
        • Stanisław Ból Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej;
        • Sklep Metalowy „Maxx”;
        • Fameg Radomsko;
        • Pizzeria „Italia”;
        • Jacob Birge- Kuba Bartnik;
        • Agnieszka Gizeweter;
        • Alicja Sęk;
        • Sebastian Wiewióra;
        • Monika i Bartłomiej Bartnik;
        • Monika i Jarosław Adasiak;
        • Dorota i Zbigniew Dymus;
        • Maria Krupczyńska-Ślęzak;
        • Jan Kowalczyk;
        • Władysław Handydraj;
        • Stanisław Olejarczyk;
        • Tomasz Stępień;
        • Renata i Tomasz Kornaccy.
                                                                 
      • XIX INTERDYSCYPLINARNY KONKURS EKOLOGICZNO-REGIONALNY

        W dniu 17 czerwca 2015 r. w WODN w PT odbyła się uroczystość  wręczenia tytułów i nagród uczestmikom finału XIX Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno-Regionalnego. Zaszczytny tytuł laureata otrzymał uczeń klasy II ag Dominik Iskrzyński. Finalistką konkursu została uczennica klasy III ag Weronika Szulc. Uczniów przygotowywała Pani Alina Chmielewska, nagrody zaś wręczali Pani Urszula Szewczyk - koordynator konkursu i Pan Dariusz Magacz - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim . Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.
          
         

        BEZPIECZNE WAKACJE 2015

        Wkrótce wakacje...chcemy, by były słoneczne, ciepłe i pełne zabawy. Chcemy również by były bezpieczne, dlatego jak co roku nauczyciele PSP nr 2 przygotowali dla najmłodszych zbiór porad na nadchodzące dni. Dnia 18 czerwca uczniowie klas I- II i oddziału przedszkolnego wzięli udział w spotkaniu na temat bezpiecznych wakacji. Dzieci
        z "zerówki" przygotowały dla wszystkich przedstawienie o tym jak zachować się podczas spędzania wolnego czasu
        w lesie, nad wodą lub na wsi. Następnie uczniowie obejrzeli 
        prezentację multimedialną na temat BEZPIECZNYCH WAKACJI. Na koniec każda klasa otrzymała zadanie do wykonania - pokolorowanie plakatu z radami na wakacje. Całość przygotowały: K. Gonera-Bartnik - wychowawca oddziału przedszkolnego oraz wychowawcy świetlicy.

         Życzymy wszystkim zdrowych, wspaniałych i BEZPIECZNYCH wakacji!!!

                       

        WARZYWO I OWOC TO MOJA SUPER MOC

        W dniu 19 czerwca 2015 r. dzieci z klas I - III wzięły udział w przedwakacyjnym spotkaniu promujacym zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Uczniowie z klas I pod kierunkiem pań; M. Dobrowolskiej, M. Rembiasz i A. Zatoń przygotowali program artystyczny, na który składały się wierszyki i piosenki nawiązujące do tematyki spotkania. Przypomniano sobie również 12 zasad zdrowego żywienia. Pani Dyrektor Ewa Krysiak - Ciszewska mówiła o tym jak ważny dla dzieci jest zdrowy rozwój, zdrowe żywienie i sport. A ze sceny świeciła przykładem Julia Fijałkowska ćwicząc z hula hoop :)

                   

         

        Spotkanie z pszczołami i z pszczelarzami

        24 czerwca gościliśmy w naszej szkole pszczelarzy z Rejonowego Koła Pszczelarzy z Rzejowic. Pani  Elżbieta Tusińska i pan Gabriel Maciąg opowiadali uczniom o życiu pszczół,  o ich bezustannej pracy i o swojej pasji, jaką jest pszczelarstwo. Pokazali nam ul, plastry, w których pszczoły gromadzą nektar, świece, wykonane z pszczelego wosku, strój pszczelarza i różne akcesoria, potrzebne do pracy w pasiece. Największą atrakcją był szklany ul
        z prawdziwymi, żywymi pszczołami. Dzieci mogły z bardzo bliska zobaczyć, jak krzątają się pszczoły i posłuchać ich „śpiewu”. Goście nauczyli dzieci, jak się zachować, gdy w pobliży nas lata pszczoła i co zrobić, jeśli kiedyś zostaniemy użądleni. Ta wiedza na pewno przyda się w czasie wakacji.

        Spotkanie z pszczelarzami i pszczołami to była wyjątkowa lekcja przyrody. Dla uczniów klasy I a było to także wspaniałe podsumowanie realizowanego przez cały rok programu „Pomagamy pszczołom”.

                   


         

        RAJD ROWEROWY NA BASEN DO KLESZCZOWA

        We wtorek 29 września 2015r. odbył się rajd rowerowy na basen do Kleszczowa dla  uczniów klas gimnazjalnych. Osiemnasto osobowa grupa pod opieką pana Adama Kołodziejskiego, pana Jerzego Pluty i pani Sylwii Kuliś o godzinie 800 udała się na 23 km (w obie strony 46 km) odcinek rajdu w stronę Kleszczowa. Trasa wiodła z Radomska przez Dobryszyce, Brudzice do Kleszczowa. W Kleszczowie dwie godziny spędziliśmy na szaleństwach w wodzie. Po basenie zjedliśmy ciepłą zupę i udaliśmy się w drogę powrotną do Radomska, gdzie dotarliśmy o godzinie 1530
             

        WYCIECZKA INTEGRACYJNA NA OJRZEŃ

         

        W dniu16.09.2015r. odbyła się wycieczka integracyjna na Ojrzeń dla klas Ia i Ic PG nr 4. Opiekunami wycieczki M. Karkowska -Gieroń, A. Kołodziejski i J. Żywuszko. Pogoda dopisała. Uczniowie świetnie się bawili. W doskonałych humorach wrócili do domów, pytając kiedy odbędzie się następny wyjazd rowerowy.
            
         

        W ZABYTKOWEJ PASIECE

        30 września 2015 roku, w ramach realizacji programu „Pomagamy pszczołom”, ale też z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy IIa wraz z opiekunami wybrali się do zabytkowej  pasieki pani Elżbiety Szczepaniak we wsi Wygoda. Pierwszą atrakcją była podróż autobusem PKS. Niektóre dzieci po raz pierwszy korzystały z takiego środka transportu. Potem była kilometrowa wędrówka. W pasiece czekała na nas przemiła właścicielka i słodki poczęstunek, ufundowany przez radomszczańskich pszczelarzy: domowe ciasta, ciepła herbata i owoce. Po posiłku obejrzeliśmy najstarsze zabytkowe ule, zrobione z pni drzew, i nieco młodsze, pochodzące z ubiegłego wieku, ule drewniane. Podziwialiśmy też domki dzikich pszczół i drewnianą kapliczkę świętego Ambrożego, patrona pszczelarzy. Po tej ciekawej lekcji przyrody i historii było jeszcze ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólna zabawa. Pogoda dopisała, humory też, radości było co nie miara, dzieciaki polubiły panią Elę i już zapowiedziały się z kolejną wizytą wiosną.

               

        PROJEKT EUROPEJSKI ERASMUS + W ZSG nr 2 W RADOMSKU

        PROJEKT EUROPEJSKI ERASMUS + W ZSG nr 2 W RADOMSKU

         Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły we wrześniu 2015 roku rozpoczęli realizację międzynarodowego projektu
         Działania promujące zdrowie fizyczne, psychiczne, zdrowe odżywianie i właściwe relacje międzyludzkie
        ( HAPPENS)”
          .
        Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +. Dofinansowanie wynosi 21275,00 euro.
        Szkoły partnerskie znajdują się w Hiszpanii ( koordynator), Grecji, Irlandii, Walii oraz we Włoszech.                                  Koordynatorami projektu są nauczycielki języka angielskiego: p. K. Wojtala i p. A. Gregorek – Szyszka.                                Realizacja projektu potrwa do 31 sierpnia 2017 r.

        Najbardziej istotne priorytety zgodne z celami projektu to:

        Wspieranie szkół w rozwiązywaniu problemu przedwczesnego kończenia nauki przez uczniów z uwzględnieniem wszystkich uczniów ( od najniższego do najwyższego poziomu) Wzmocnienie jakości poprzez mobilność i transgraniczną współpracę.

         

        W ramach projektu będziemy:  
        - motywować uczniów mających problemy w osiąganiu sukcesu edukacyjnego do poszukiwania obszarów realizacji własnych zainteresowań; 
        - organizować akcje, projekty, zajęcia dodatkowe umożliwiające uczniom rozwój w dziedzinach artystycznych, sportowych, ekologicznych, promujących zdrowie;
        - działać w celu budowania u uczniów poczucia własnej wartości oraz właściwych relacji interpersonalnych
        w szkole;
        -  promować współpracę z pracownikami służby zdrowia, osobami pracującymi z młodzieżą i organizacjami sportowymi. 

               Projekt skierowany jest zarówno do uczniów, jak i nauczycieli, którzy będą podejmować działania i uczestniczyć
        w akcjach, mając na uwadze dobro ucznia i własną samorealizację. 

        Redukowanie rozbieżności w efektach uczenia się, mających wpływ na uczniów defaworyzowanych
        ( w niekorzystnej sytuacji).
          

         


        PO RAZ KOLEJNY OTRZYMALIŚMY CERTIFIKAT ZIELONA FLAGA

         

        W dniu 12 października 2015 r. odbyła się w Krakowie uroczystość nadania międzynarodowych certyfikatów ekologicznej szkoły – „Zielona Flaga”.

        Nasza szkoła już po raz kolejny uzyskała ten zaszczytny tytuł. W programie „Szkoły dla Ekorozwoju” bierzemy  udział od trzech lat. Propagując działania ekologiczne oraz zdrowy styl życia dzielimy się naszą wiedzą i pasją nie tylko z rodzicami, ale również ze społecznością lokalną. W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy działania związane z programem i będziemy zajmowali się następującymi obszarami – zdrowym odżywianiem i zielonymi terenami przyszkolnymi.

         W imieniu szkoły certyfikat „Zielona Flaga” odebrała koordynator programu – pani Alina Chmielewska.
         

        Nasza szkoła przystapiła do programu edukacyjnego "Zdrowo jem, więcej wiem"
        Tym razem zgłoszone zostały klasy II i III PSP.
        Zapraszamy rodziców do aktywnego uczestnictwa.

        UWAGA KLASY II i III PSP-KONKURS DLA WAS!!!
        Konkurs polega na napisaniu przez dzieci zabawnej historyjki w postaci bajki, wiersza lub komiksu o warzywach lub owocach i ich przewadze nad słodyczami. Prace w formacie A4 przyjmowane są w świetlicy szkolnej do dnia 10.11.2015 r.
        Więcej informacji TUTAJ

         

        ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM


                   

        ŚNIADANIE DAJE MOC

        Nasza szkoła od lat kształtuje w uczniach zdrowe nawyki żywieniowe, uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. W tym roku postanowiliśmy zapisać się w Księdze Rekordów Guinnessa, dołączając do bicia rekordu przez dzieci z polskich szkół. W tym celu w dniu 6 listopada 2015 r. o godz. 10.00 zorganizowaliśmy największą lekcję gotowania zdrowego śniadania. Do tego przedsięwzięcia przystąpiło 192 uczniów z klas I – III edukacji wczesnoszkolnej i oddziału przedszkolnego. Pomagali nam nauczyciele i rodzice. W sumie przy śniadaniowych stolikach stanęły 222 osoby. Całość tego wyjątkowego wydarzenia rejestrowała kamera, a nad właściwym przebiegiem czuwali świadkowie i obserwatorzy. Lekcja przebiegła pomyślnie i na zakończenie wszyscy zajadali się przepysznymi, zdrowymi kanapkami, twarożkiem i owocowymi szaszłykami. Koordynatorem akcji była pani Małgorzata Dobrowolska, a pomagał Zespół do spraw promocji szkoły.
                               

         

        OGÓLNOPOLSKI KONKURS MEDITEST

        Dnia 18.11.2015r uczniowie z klas II A,  II B,  III A,  III B gimnazjum wzięli udział w V edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat ochrony zdrowia - MEDITEST.

         Celem konkursu było promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębianie znajomości budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu, zwiększenie ich świadomości o współczesnych zagrożeniach dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach.

        Uczniowie pisali test składający się z zestawu 30 pytań. Do każdego pytania dołączono 4 odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa.

        Wyniki konkursu MEDITEST wraz z dyplomami i miejmy nadzieję z nagrodami będą przysłane do szkoły do 07.01.2016r.

        Magdalena Poteralska i Jan Żywuszko zachęcili uczniów do udziału w tym konkursie.

           

        SPOTKANIA Z RODZICAMI

        W dniu 24 listopada 2015 r. odbyły się w naszej szkole zebrania z rodzicami poświęcone sprawom klasowym oraz osiągnięciom uczniów. W ramach akcji promującej zdrowie zaproszona pani dietetyk - Karina Skura przedstawiła prezentację na sali gimnastycznej na temat zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Chętni mogli również spróbować naturalnego, zdrowego miodu z zaprzyjaźnionej pasieki. 
                  

         

        WARSZTATY KULINARNE

        Uczniowie klasy 5b brali udział w warsztatach kulinarnych w radomszczańskiej pizzerii i samodzielne przygotowali zdrowe pizze.
           

         

        BIORÓŻNORODNOŚĆ-JESTEM NA TAK

        W dniu 17.12.2015 r.  uczniowie naszego gimnazjum: Dominik Iskrzyński i Szymon Rudawski zajęli I miejsce w konkursie wiedzy, "Bioróżnorodność-jestem na tak", towarzyszącym Powiatowym Warsztatom Popularnonaukowym dla gimnazjum, organizowanym przez Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku. Gratulujemy!
         

        TYDZIEŃ CHLEBA NA ZAKWASIE

        W dniu 8 stycznia 2016 r. odbył się wykład dla uczniów III klas gimnazjum na temat walorów zdrowotnych pieczywa na zakwasie, przeprowadzony przez p. Michała Skalika z Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach. Prelekcja stanowi wstęp do cyklu działań związanych z promocją pieczywa na zakwasie w ramach realizowanego w szkole Tygodnia Chleba na Zakwasie.
             

        DZIEŃ MIODU

        5 lutego 2016 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Miodu.
        Jego organizatorami były panie: Joanna Wideryńska, Marta Rembiasz i Anna Rybak.

        Z tej okazji uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem, panem Stanisławem Ślezakiewiczem, prezesem radomszczańskiego koła Polskiego Związku Pszczelarskiego. Na zajęciach dowiedzieli się wielu ważnych wiadomości o życiu i pracy pszczół oraz o pracy pszczelarzy. Obejrzeli ul
        i różne narzędzia przydatne w pracy w pasiece. Mogli także skosztować miodu
        i dowiedzieć się, jak on powstaje.

        Wszyscy uczniowie klas „0”, I – IV obejrzeli także przedstawienie „ Krótka historyjka o życiu pszczół”, przygotowane przez uczniów klasy IIa. Młodzi recytatorzy w strojach pszczół na tle dekoracji imitującej wiosenną łąkę opowiedzieli o życiu pszczelej rodziny, zaprezentowali pracę pszczelarza
        w pasiece i przedstawili dobroczynne działanie miodu i innych produktów pszczelich.

        Po przedstawieniu każdy mógł się poczęstować, przygotowaną przez mamy drugoklasistów, smaczną i zdrową kanapką z chleba razowego z miodem. Chętnych nie brakowało, wszystkim smakowało.

         

             

                          

        KRÓTKA HISTORYJKA O ŻYCIU PSZCZÓŁ

        Dnia 8 lutego 2016 roku gościliśmy w naszej szkole przedszkolaki z trzech radomszczańskich przedszkoli: PP nr 1, PP nr 2 i PP nr 3. Dzieci obejrzały przedstawienie „Krótka historyjka o życiu pszczół”, zaprezentowane przez uczniów klasy IIa, podczas którego dowiedziały się ważnych informacji o życiu, pracy i roli pszczół w przyrodzie. Następnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich konkurencjach sportowo-rekreacyjnych: rysowały łąkę, zbierały „pyłek”, „latały” do ula. Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki poczęstowały się zdrową kanapeczką z chleba razowego z miodem i lemoniadą, przygotowaną z wody, miodu i soku z cytryny.

        ]  

        NISKIE EMISJE

        W poniedziałek 8 lutego 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum wysłuchali prelekcji oraz obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą ważkiego problemu, tzn."Niskich emisji".
        W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki radomszczańskiego PGK-panie Magdalena Jurek i Anna Mazur. Problem zanieczyszczenia powietrza Radomska jest problemem wyjątkowo poważnym. Brak świadomości wśród mieszkańców naszego miasta, dotyczącej wpływu spalanego paliwa na emisję szkodliwych zanieczyszczeń sprawia, iż niestety jakość powietrza często przekracza dopuszczalne normy.
        Celem spotkani było przekazanie uczniom wiedzy dotyczącej sposobów ochrony lokalnej atmosfery oraz wskazanie rozwiazń umożliwiających poprawę jej stanu.

           

        WYPRAWA DO RADOMSZCZAŃSKIEGO SCHRONISKA

        W dniu 9 lutego 2016 r. uczniowie naszego szkolnego Klubu "Animals" odwiedzili podopiecznych radomszczańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. W czasie corocznej, świątecznej akcji "Pomagamy zwierzętom" udało nam się zgromadzić ponad 100 kg suchej karmy, którą uczniowie podarowali schronisku. 
             

         

        BEZPIECZNE FERIE

        W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi w  dniu 10.02.2016r. odbyło się na sali gimnastycznej przedstawienie dla klas 0 - III PSP "Bezpieczne ferie zimowe" oraz spotkanie z policjantem KPP w Radomsku aspirantem Piotrem Bednarskim, który zaprezentował ciekawą prezentację multimedialną "Bezpieczne ferie". Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie, poruszania się po jezdni oraz spędzania czasu wolnego. Spotkanie przygotowały pani K. Gonera - Bartnik, A . Chwałowska i D. Rzeszot.
                       

           

        JABŁKA DLA KAŻDEGO UCZNIA

        „Jabłka dla każdego ucznia”  to  akcja zorganizowana przez dyrekcję  Zespołu Szkolno –Gimnazjalnego nr 2 w Radomsku  we współpracy  z Agencją Rynku Rolnego.   Dnia 7 marca rodzice otrzymali nieodpłatnie jabłka pozyskane od producentów poszkodowanych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy odbierali ok. 10 kilogramów jabłek dla każdego ucznia .  Nasza szkoła promuje zdrowy styl życia, aktywnie współpracując z Agencją Rynku Rolnego, realizując również projekty „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”.

               

         

        KONKURS RAZEM PO ZDROWIE

        Dnia 12.04.2016 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs "Razem po zdrowie:, w którym uczestniczyło dziewięć szkół radomszczańskich. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas 3a, b i 3c: Nikola Borek, Patryk Bryl, Weronika Stolarska i Alicja Chrostowska. Konkurs składał się z 7 konkurencji. Uczniowie wykazali się wysoką wiedzą na temat zdrowego odżywiania i zasad udzielania pierwszej pomocy. Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie, a zarazem 4 miejsce. Uczniów przygotowały panie: Lidia Pietrzyk, Grażyna Tomalska i Elżbieta Grzywaczewska. Gratulujemy!

              

        DZIEŃ ZDROWIA

        „DZIEŃ ZDROWIA”

        7 kwietnia 2016 roku w ramach projektu Erasmus Plus H.A.P.P.E.N.S. w naszej szkole odbył się „Dzień Zdrowia”. Jego organizatorami były panie: Agnieszka Gregorek-Szyszka, Katarzyna Wojtala, Agnieszka Gębołyś, Krystyna Wódka, Aneta Wiecha, Joanna Wideryńska i p. Adam Kołodziejski. Było super. Promocję zdrowego stylu życia rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy w „Siedem kamieni”. To gra sportowa, której nauczyliśmy się od naszych przyjaciół z Grecji. Rozgrywki dla uczniów klas IV-VI i nauczycieli przygotował i przeprowadził p. Adam Kołodziejski.

        Obejrzeliśmy także przedstawienie pt. „Zdrowy Czerwony Kapturek”, w którym występowali uczniowie klasy VI a, przygotowani przez p. Anetę Wiechę.

               

        Największą atrakcją „Dnia Zdrowia” było spotkanie z wicemistrzem olimpijskim w zapasach, p. Piotrem Stępniem. Przedstawił nam on historię swojej wspaniałej kariery sportowej i zapoznał z zasadami tej starożytnej dyscypliny olimpijskiej, jaką są zapasy.

        Mieliśmy także okazję obejrzeć pokazowy trening, w wykonaniu młodych zapaśników z naszej szkoły: Maćka Dorozińskiego, Kamila Szewczyka, Filipa Locha, Dawida Stefaniaka i Mateusza Olczyka.

        Wszyscy chętni i odważni mogli spróbować swoich sił i przez chwilę poczuć się jak zawodnicy igrzysk w starożytnej Grecji.

        Po zajęciach sportowych odbyła się degustacja potraw śródziemnomorskich.

        Każdy mógł skosztować zdrowych, kolorowych sałatek i pysznych przekąsek, przygotowanych przez uczniów w klas IV-VI.

                

        Zdaniem wielu uczniów, „Dzień Zdrowia” był najfajniejszym i najsmaczniejszym dniem w szkole.

        DZIEŃ ZIEMI

         

        22 kwietnia obchodziliśmy Święto Ziemi pod hasłem „Palący temat- niskie emisje”. Nasza szkołę w XII Radomszczańskich Obchodach Dnia Ziemi reprezentowali uczniowie klas III a, III b, IIIc : Lena Żulicka, Maria Anzorge, Wiktoria Ozga, Karina Troszczyńska, Marcel Owczarek. Inauguracja miała miejsce w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. Uczniowie startowali w dwóch konkursach: na strój bioróżnorodności i w grze terenowej.  w obecności zaproszonych gości ze Starostwa Radomszczańskiego oraz Nadleśnictwa Radomsko uczniowie pokonywali dzielnie konkurencje z ekologii. Nasza szkoła otrzymała dwa wyróżnienia. Zawodnicy zdobyli dyplomy i  cenne nagrody  rzeczowe ufundowane przez prezydenta miasta J. Ferenca. uczniów do konkursu przygotowały: L. Pietrzyk, E. Grzywaczewska i G. Tomalska.
                            

        MAMY REKORD GUINNESSA!

        6778 uczestników - to nowy Rekord Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania, ustanowiony w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Ten niesamowity wyczyn należy do polskich uczniów ze szkół podstawowych, które 6 listopada 2015 r. pokazały całemu światu śwój ogromny entuzjazm dla zdrowego odżywiania i codziennego jedzenia śniadania. Dzieci z naszej szkoły też brały udział w biciu Rekordu Guinnessa - jako jedyni uczniowie w Radomsku. Radość i duma małych rekordzistów - na zdjęciach!
                  

        DZIEŃ ZIEMI

        Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się pod hasłem "Palący temat - niska emisja". Przygotowali je uczniowie klas drugich gimnazjum oraz 4c PSP. Zaprezentowano prezentację multimedialną, dotyczącą przyczyn i skutków zanieczyszczenia atmosfery:

        przedstawienie n.t. zagrożeń związanych ze zjawiskiem smogu; ekoprzedstawienie pt. "Staw".

        Na koniec obchodów p. Dyrektor wręczyła dyplomy laureatom szkolnych konkursów przyrodniczych i ekologicznych.
                           MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY DLA KLAS VI29.04.2016 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy dla klas VI. Uczestnicy w ramach konkursu obejrzeli ekoprzedstawienie pt. "Staw", obejrzeli film dotyczący segregaci odpadów, a następnie rozwiązywali test wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Konkurs odbył się w nowej pracowni ekologiczno-przyrodniczej, któa funkcjonuje od września tego roku szkolnego. 
        Laureatami zostali uczniowie szkół:
        PSP nr 7 - I miejsce
        PSP nr 2 - II miejsce
        PSP nr 4 - III miejsce. Gratulujemy zwycięzcom, a nauczycielom  dziękujemy za przygotowanie uczniów.
                     

        SPOTKANIE Z PANIĄ URSZULĄ SZEWCZYK

        W piątek 13 maja 2016 r. gościliśmy w naszej szkole koordynatora do spraw dydaktycznych w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim Panią Urszulę Szewczyk. Pani Ula wygłosiła dwie prelekcje poruszające tematykę ochrony przyrody w Polsce oraz zapoznała uczniów z najpiękniejszymi przyrodniczo i architektonicznie miejscami w Polsce. Młodzież wysłuchała z wielkim zainteresowaniem wykładu i obejrzała bardzo ciekawe prezentacje na powyżsże tematy. Pani Ulu - dziękujemy!
             

         

         

        WARSZTATY KULINARNE

         

        W dniu 25 maja 2016 r. klasa IIc wraz z p. Dorotą Rzeszot wzięła udział w warsztatach kulinarnych w Pizzerii Fenix. Na warsztatach dzieci dowiedziały się skąd pochodzi to pyszne danie oraz poznały sekrety jego przygotowania. Własnoręcznie wykonana pizza smakowała doskonale, czego dowodem są uśmiechy dzieciaków. Każdy z uczniów otrzymał również dyplom Doskonałego Kucharza.

                
         

        BEZPIECZNE WAKACJE 2016

        Jak co roku wychowawcy świetlicy zaprosili najmłodszych do wzięcia udziału w akcji "Bezpieczne wakacje". W dniu 22 czerwca uczniowie klas I- II i oddziału przedszkolnego spotkali się w świetlicy, gdzie mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów oddziału przedszkolnego wraz z p. Katarzyną Gonerą-Bartnik. Ich starsi koledzy i koleżanki wysłuchali jak zachować się podczas spędzania wolnego czasu. Gościem specjalnym był pan Piotr Bednarski - aspirant z KPP w Radomsku. Jak zawsze imprezie towarzyszyła akcja plakatowa, polegająca na pokolorowaniu plakatów i zawieszeniu ich w korytarzu szkolnym. Całość przygotowały: K. Gonera-Bartnik - wychowawca oddziału przedszkolnego oraz wychowawcy świetlicy - A. Chwałowska i D. Rzeszot.

         Życzymy wszystkim zdrowych, wspaniałych i BEZPIECZNYCH wakacji!!!