• HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

•                                                                 Znalezione obrazy dla zapytania szkoły dla ekorozwoju

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W  Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr2 w Radomsku ulica Piłsudskiego 22

W CELU UBIEGANIA SIĘ O CERTYFIKAT ZIELONEJ FLAGI W ROKU SZKOLNYM 2015/16

WYBRANY OBSZAR TEMATYCZNY

ZAŁOZONY CEL/CELE

ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

CZAS REALIZACJI

OSOBY ODPOWIEDZIALNE /FUNKCJA/

Zdrowe Odżywianie

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych uczniów

1/Comiesięczne zdrowe śniadania przygotowywane wspólnie z rodzicami uczniów podczas godzin wychowawczych

2/Przygotowywanie

i sprzedaż zdrowych kanapek tzw. „ Buła Szefa” przygotowywanych ze zdrowych produktów.

3/Konkurs wiedzy o zdrowym żywieniu.

4/Konkurs plastyczny pod hasłem: „ Otyłość zabija”

5/ Seria spotkań z pielęgniarką szkolną, dietetykiem, lekarzem w ramach realizacji programu zdrowego żywienia.

6/Akcja plakatowa dotycząca przyczyn i konsekwencji zdrowotnych zaburzeń odżywiania wśród dzieci.

7/Spotkanie z pszczelarzem. Prelekcja dla dzieci młodszych dotycząca życia pszczół i  walorów zdrowotnych miodu i innych produktów pszczelich. Wycieczka do pasieki pszczelej.

Wychowawcy klas, pielęgniarka szkolna,

nauczyciele świetlicy, wyznaczeni uczniowie, cała społeczność szkolna.

Ogród przyszkolny

Rozbudowa Przyszkolnego Ogrodu Dydaktycznego. Poprawa estetki obejścia szkoły. Stworzenie możliwości wykorzystania ogrodu do celów dydaktycznych.

1/Uporządkowanie i zagospodarowanie

kolejnej parceli oraz włączenie jej do powstałego w ubiegłym roku szkolnym ogrodu.

2/ Wykonanie planu nasadzeń.

3/Zorganizowanie roślin i posadzenie ich wg planu.

4/Wykonanie tabliczek z oznaczeniami gatunkowymi.

5/Wykonanie karmików dla ptaków .

6/ Wykonanie skalniaka z roślinami z grupy sukulentów.

7/Nowe nasadzenia roślin miododajnych.

W ciągu roku szkolnego 2015/2016

Wychowawcy klas, nauczyciele przyrody i biologii, pracownik obsługi, konserwator szkolny oraz cała społeczność szkolna.

Bioróżnoro-dność

Znaczenie bioróżnorodno-ści w zachowaniu równowagi biologicznej na Ziemi. Poznanie bogactwa gatunkowego roślin i zwierząt lasów, pół i łąk.

1/ Współpraca z kołem łowieckim „Bażant” w ramach realizacji programu aktywnej edukacji ekologicznej pt.” Ożywić pola”. Zajęcia terenowe z uczniami w remizach śródpolnych. Poznawanie bogactwa gatunkowego biocenozy pola i  lasu. Poznawanie wymagań pokarmowych i siedliskowych gatunków zwierzyny łownej. Aktywna pomoc w zimowym  dokarmianiu zwierząt. Pielęgnacja remiz oraz nowe nasadzenia.

Zwierzęta i rośliny w naszym ogrodzie przyszkolnym
      (biologia gatunków, wymagania siedliskowe, zagrożenia itp).

W ciągu roku szkolnego 2015/2016

Nauczyciele biologii i przyrody, wychowawcy klas. Wybrane grupy wiekowe uczniów.

Transport

Wdrażanie uczniów do korzystania z ekologicznych środków transportu. Kształcenie przekonania o walorach zdrowotnych jazdy rowerem.

Wycieczki  i rajdy rowerowe w tym Międzygimnazjalny Rajd Rowerowy dla uczniów radomszczańskich gimnazjów.

Zawody sprawnościowe jazdy rowerem dla uczniów klas 4-6,przestrzeganie  przepisów drogowych. Organizacja „Dnia bez Samochodu”. Akcje plakatowe o zaletach jazdy rowerem. Przygotowanie stanowisk do parkowania rowerów przed szkołą.

Miesiące wczesne jesienne i wiosenne roku szkolnego 2015/2016

Nauczyciele biologii i przyrody oraz nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy klas.

NASZ KODEKS EKOLOGICZNY

audyt początkowy 1-3