• RADY DLA RODZICÓW

• JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?

• Pokrój w słupki różne warzywa (marchew, papryka, ogórek, ogórek kwaszony, cukinia, seler naciowy…) zawiąż dziecku oczy chustką i daj mu do spróbowania różne warzywa. Pytaj jak mu smakują, które jest najlepsze i czy rozpoznaje smak warzywa. Potem możesz role odwrócić. Zanim dziecko się zorientuje… zje odpowiednią porcję warzyw, a ty będziesz wiedziała, które są jego ulubionymi!
      • Zadawaj pytania, w których dziecko ma poczucie siły sprawczej. Nie wolno zadawać pytań typu „Jaką chcesz dzisiaj surówkę na obiad?”, bo odpowiedź jest przewidywalna - ŻADNĄ. Jeśli jednak zapytamy dziecko - „czy chcesz dziś do obiadu surówkę z marchewki czy z selera?”, to dziecko będzie miało świadomość, że samo dokonało wyboru, a ty będziesz wiedzieć, jaką surówkę przygotować.
      • Powszechnie wiadomo, że ulubione zupy dzieci, to rosół i pomidorowa. Morał - dzieci lubią zupy o homogenicznej konsystencji. Warto więc przygotowywać dzieciom zupy kremy np. krem z dyni, krem z zielonego groszku, krem z marchewki. Jak się jeszcze taką zupę odpowiednio udekoruje np. natką pietruszki czy chrupiącymi grzankami, to sukces murowany.
      • Kolejnym sprytnym sposobem, by przekonać dzieci do zdrowego jedzenia jest przygotowywanie ulubionych przez dzieci potraw, ale z warzyw. Przygotowanie burgerów z soczewicy czy brokułów jest tak samo proste, jak z mięsa, a dzieci je uwielbiają.
      • Jeżeli masz akurat czas i fantazję, przygotuj postaci z warzyw np. buzia z plasterka pomidora, oczy z plasterków rzodkiewek, usta z papryki i włosy ze szczypiorku.
      • Sama musisz pamiętać jak wiele zastosowań mają warzywa. Przygotuj dla dzieci słodkie przekąski na bazie warzyw np. piernik z marchewki czy ciasto dyniowe (oczywiście nie codziennie).
      • Najważniejsza rzecz, o której nie możesz zapomnieć, to prowadzenie kuchni otwartej dla dziecka. Zapraszaj je jak najczęściej do wspólnego gotowania. Kiedy dziecko gotuje wspólnie z mamą, samo decyduje, jakie warzywa i owoce dodać do potrawy. I na pewno chętnie zje to, co samodzielnie przygotowało.
      • Pamiętajmy jednak, że najbardziej przekonywujące dla dziecka są… działania rodziców. Jeśli na talerzach dorosłych będą królowały warzywa, które z przyjemnością będziemy spożywać, nie ma możliwości, żeby i nasze dzieci ich nie pokochały.