• DOBRE PRAKTYKI

        • SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI

           

          Tradycją naszej szkoły są coroczne Dni Profilaktyki. Przez cały tydzień podejmowaliśmy różnego rodzaju działania zmierzające do poprawy jakości naszego zdrowia psychicznego, w myśl zasady „Lepiej się czuję, lepiej się uczę”. Odbywały się liczne zajęcia dotyczące budowania właściwego klimatu i atmosfery szkoły. Specjaliści szkolni prowadzili spotkania w klasach :Jestem tym, co myślę, Chcę się czuć lepiej, Jak komunikować się, Jak przeciwdziałać dokuczaniu, Lepsze zarządzanie czasem, lepsza organizacja, mniej stresu, Szkoła wyjątkowy czas, dobrze się tu czuję, Budowanie poczucia własnej wartości  oraz Lekcje z klasą, jak odczytać emocje.

          Klasa III  zaprezentowała projekt zdrowotny „Chcesz być  zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa”. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Urszula Szewczyk, wojewódzki koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie, która z pełnym zaangażowaniem wraz z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami klasy II tańczyła w gorących rytmach zumby.  Pani koordynator uczestniczyła także w radosnej przerwie, w czasie której uczymy się nowych układów tanecznych.  W klasach I-III tworzyliśmy przepisy na dobrą atmosferę w zespole, a w starszych odlotowe kodeksy klasowe. Dni profilaktyki utwierdziły nas w przekonaniu, że podstawowym warunkiem efektywności procesu nauczania i wychowania jest dobre samopoczucie. Mamy nadzieję, że zaszczepione w nas wszystkich pozytywne myślenie będzie nam towarzyszyło do końca roku szkolnego, że zamiast porównywać się będziemy się wzajemnie wspierać.


                    

          AKTYWNA PRZERWA

          Innowacja „Aktywna przerwa” jest odpowiedzią na dziecięcą potrzebę ruchu na przerwach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Już dawno zauważyliśmy, że uczniowie, zwłaszcza młodsi, po 45minutach spędzonych w klasie, w ławce, potrzebują ruchu, aktywności fizycznej, rozładowania napięć. Aby zaspokoić tę potrzebę, biegali po korytarzu, często popychając innych, bo przecież dzieci w szkole jest dużo. Celem „Aktywnej Przerwy” jest pokazanie dzieciom i młodzieży atrakcyjnego i bezpiecznego sposobu zażycia ruchu, spożytkowania energii, rozładowania napięć związanych ze stresem oraz niepowodzeniami.
          W ramach projektu "Aktywna przerwa" codziennie na 15-minutowej przerwie są organizowane m.in.: nauka zumby, karaoke, zabawy muzyczno-taneczne. Starsi uczniowie często prowadzą zajęcia wraz z nauczycielami, prezentując własne układy taneczne. W miesiącach jesiennych
           i wiosennych, przy sprzyjającej pogodzie „Aktywne przerwy” odbywają się na dziedzińcu szkolnym. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w „Aktywnych przerwach”, sami proponują zabawy ruchowe, przynoszą nagrania muzyczne, przy których chcieliby się poruszać. Dzięki tym zajęciom na korytarzu szkolnym jest spokojniej i ciszej, a więc ci uczniowie, którzy potrzebują chwili odpoczynku, wyciszenia i spokoju też na tym zyskują.

                      

          WODNY ŚWIAT

          W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizujemy program aktywnej edukacji ekologicznej „WODNY ŚWIAT”w ramach którego młodzież naszej szkoły uczestniczy w różnego rodzaju przedsięwzięciach ekologicznych. Głównym celem realizowanego Projektu jest  szeroko rozumiana edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz ich rodziców poprzez ich udział w różnorodnych działaniach edukacyjnych, dotyczących tematyki racjonalnego korzystania z zasobów przyrodniczych, a w szczególności właściwego gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony. Program dofinansował WFOŚiGW w Łodzi.

          W ramach programu zaplanowano: serię warsztatów tematycznych stacjonarnych
          i terenowych, serie konkursów tematycznych, wycieczek po województwie łódzkim.
          W programu zakupiony zostanie również sprzęt  do pracowni biologicznej, który wykorzystamy podczas różnego rodzaju zajęć i ćwiczeń w terenie.

          Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w serii warsztatów stacjonarnych o tematyce ekologicznej przeprowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi pod tytułem: „Niebieska Planeta” i „Daleko od wody”. Podczas zajęć uczniowie poznawali podstawowe pojęcia związane z wodą, zasobami wody słodkiej i słonej na Ziemi oraz znaczeniem wody dla organizmów żywych i  funkcjonowania ekosystemów. Wspólnie zastanawiali się,  ile wody zużywamy na co dzień, w jaki sposób ją zanieczyszczamy i jak możemy ją oszczędzać. Dzieci dowiedziały się również, jak wygląda życie dzieci z Ghany w Afryce, które każdego dnia borykają się z niedostatkiem wody i jej bardzo złą jakością.

                      Odbyły się również wycieczki autokarowych po województwie łódzkim do miejsc związanych tematycznie z ochroną wód i terenów podmokłych. Ich celem było uświadomienie uczniom, jak funkcjonują i jakie mają znaczenie zbiorniki naturalne i sztuczne oraz jak wykorzystywane są naturalne zasoby przyrodnicze w życiu i gospodarce człowieka.

           Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili :

          • Sulejowski Park Krajobrazowy,   gdzie zwiedzili rezerwat „ Niebieskie źródła” oraz odbyli  zajęcia terenowe nad Zalewem Sulejowskim,
          • zbiornik Jeziorsko  – zbiornik zaporowy na Warcie, największy akwen i zbiornik retencyjny w regionie łódzkim wpisany na listę Natura 2000
          • Termy Uniejowskich - przykład  wykorzystania naturalnych źródeł termalnych w celach leczniczych i rekreacyjnych
          • oczyszczalnię ścieków w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zapoznali się z zasadami działania nowoczesnej oczyszczalni ścieków oraz funkcjonowaniem biogazowni
          • Ujazd,  gdzie młodsi uczniowie klas drugich poznawali różnorodność świata owadów oraz rzadkie gatunki ptactwa wodnego
          • Bełchatów,  gdzie uczniowie obejrzeli  interaktywną wystawę „Giganty Mocy” oraz pokopalniany krajobraz odkrywkowej kopalni węgla brunatnego oraz bełchatowskiej elektrowni jako przykłady dramatycznej ingerencji człowieka w środowisko oraz prób rekultywacji terenów pokopalnianych.
          • Wartę, gdzie zwiedzili wystawę w Muzeum miasta i rzeki Warty, następnie wybrali się na krótką wycieczkę po okolicy.
          • Szkółkę Leśną „Borowina” Nadleśnictwa Bełchatów , gdzie przeszli ścieżką edukacyjną „Śladami Bielika”, poznali zasady funkcjonowania szkółki leśnej i wzięli udział w akcji zimowego dokarmiania zwierząt leśnych.